Proje Adresi

Kocaeli Konut Projeleri

PROJE ARA

Detaylı Bilgi ve pörtföylerle ilgili sorularınız için bizi arayın!.
0262 321 39 19
bilgi@projeadresi.com

Konut satışları arttı ev fiyatları da artar mı?

Konut satışları arttı ev fiyatları da artar mı?

Son dönem yapılan kampanyalar konut satışlarını arttırdı. Ocak ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %12.8 oranında artarken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları globalde konut fiyatlarının az da olsa artacağına yönelik rapor hazırladı. Peki, konut satış hızı bu şekilde artarsa ev fiyatlarında yükselme olur mu?

Satışlar geçen yıla göre %12,8 arttı

Son aylarda konut satışlarını hızlandırmak amacıyla çok sayıda kampanya yapıldı. Önce faiz oranları düşürüldü. 120 ayda faizlerle %0,88’e kadar geriledi. Sonrasında 240 aya kadar vade imkanı ve 60 ayda %0 faiz gibi kampanya seçenekleri konuldu. Tüm bu kampanyalar da konut satışlarını arttırdı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre konut satışları 2017 ocak ayında bir önceki yılan aynı ayına göre %12,8 oranında arttı ve 95 bin 389 konut satıldı. Satışlarda ilk sırayı yine İstanbul aldı, onu Ankara ve İzmir izledi. İpotekli satışlarda da ciddi bir artış var. Faiz oranları düştükten sonra ipotekli yani kredili satışlar çok arttı. İpotekli satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre %35,4 oranında arttı.

Ev fiyatları artar mı?

Peki ya ev fiyatları. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ev satışları düşmüş ve bu da ev fiyatlarını biraz geriye çekmişti. Şimdi faizlerin düşmesine dövizdeki hareketlenmeyi ekleyince ve talep de artınca, ev fiyatlarında yeniden yukarı yönlü bir hareket olabilir beklentisi oluştu. Ancak bu artış geçtiğimiz yıllardaki gibi yıllık %20 ya da %30’u bulacak kadar olmaz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bir çok ülkede konut fiyatları hane halkı gelirine ve kiralara göre çok daha fazla arttı. 2017 yılında da bu artış olacak ancak artışın eskisi kadar yüksek olması beklenmiyor şeklinde bir rapor açıkladı. Gerek düşen konut kredisi faiz oranları gerekse de kampanyalar şu sıralar konut alımını cazip kılıyor. (Enuygun.com)

Yorum Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YENİ PROJELER

194,990.000 TL'den başlayan fiyatlarla
AKKURT SECRET GARDEN
Hayatın içinde, bilinenin dışında..
Yüksek yaşam kalitesi ile Üstpark Evleri sizi bekliyor..
Hayata güvenle bakın..
Fırsat Bu Fırsat

Kategoriler

MENÜ